Luis Scola i Juan Carlos Navarro – debiutanci inni niż wszyscy


Dwóch najlepszych strzelców ligi hiszpańskiej z ubiegłego sezonu od jesieni będzie już grać na parkietach NBA. Luis Scola i Juan Carlos Navarro co prawda mają wiele cech wspólnych, jednak na pewno nie jest nia kojarzenie ich nazwisk. Najprawdopodobniej ulegnie to drastycznej zmianie jak tylko 30 października wystartuje nowy sezon.

Jak większość debiutantów, Scola i Navarro będa mieli wiele do nauki w czasie swojego pierwszego sezonu za oceanem. Przyzwyczajenie się do wysokiego poziomu rozgrywek, niekończące sie podróże oraz nowe miejsca zamieszkania, to tylko te najbardziej oczywiste zmiany.

76075858BB002_KINGS_ROCKETSJednak w przeciwieństwie do większości debiutantów w NBA, Scola i Navarro nie są zółtodziobami jeśli chodzi o bycie najwazniejszymi zawodnikami w najtrudniejszych momentach meczu. Oboje zostali wybrani w drafie 2002 i od tego czasu szlifowali swoją formę w Europie, dzięki czemu zostali określeni najlepszymi koszykarzami świata nie grającymi w NBA.

Scola i Navarro są uważani za gwiazdy najwyższego pokroju w Europie i na arenie międzynarodowej, a na potwierdzenie tego, obaj mają złote medale. Jedyne co muszą teraz zrobić to wnieść swój talent i pewność siebie do świata NBA. Świata, w którym z marszu powinni być wartościowymi uzupełnieniami swoich zespołów.
Luis Scola

Scola, wybrany w drafcie przez San Antonio Spurs z 56 numerem w 2002 roku, urodził się w Argentynie, w kraju, który podarował NBA takich zawodników jak Manu Ginobili i Fabricio Oberto ze Spurs, Andres Nocioni z Chicago Bulls, Carlos Delfino z Toronto Raptors i Walter Hermann z Charlotte Bobcats.

Przez kilka ostatnich sezonów, Scola był gwiazdą w Tau Ceramica, drużynie, która zawsze walczy o najwyżse trofea zarówno w ACB jak i w Eurolidze. ACB (Liga hiszpańska) uważana jest za najlepszą ligę świata (nie licząc NBA), Euroliga natomiast jest międzynarodowym turniejem skupiającym najlepsze zespoły z najsilniejszych lig Europy.

Kilka lat temu Spurs próbowali ściągnąć Scolę do drużyny, jednak nigdy im się to nie udało. W końcu oddali prawa do niego do Houston (razem z rzadko używanym centrem Jakiem Butlerem) w zamian za greckiego obrońcę Vassilisa Spanoulisa. Działacze Houston nie zastanawiali się dlugo i podpisali ze Scolą pierwszy profesjonalny kontrakt.

27 letni Scola jest solidnym silnym skrzydłowym, który preferuje fizyczną gre na obu końcach parkietu. Ma niesamowita łatwość do zdobywania punktów po zagraniach tylem do kosza, jednak potrafi również z łatwością punktować po ofensywnych zbiórkach i częstych wizytach na linii rzutów wolnych. W Houston o cenne minuty na parkiecie będzie rywalizował z Chuckiem Hayesem.

Scola od wielu lat jest podstawowym zawodnikiem drużyny Argentyny. W 2004 roku, razem z Manu Ginobili, poprowadził swój zespół narodowy do złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich zdobywając średnie 17.6 punktu rzucając na 65% skuteczności z gry. W finałowym meczu przeciwko Włochom (wygranym 84-69) zdobył 25 puntów oraz zebrał 11 piłek.

W czasie mistrzostw świata w Japonii w 2006 roku, Scola również grał na wysokim poziomie, rzucając średnio 14.3 punktu oraz zaliczając 7 zbiórek na mecz. Dla przypomnienia, w czasie mistrzostw Argentyna przegrała nieszczęśliwie w półfinale z Hiszpanią jednym punktem aby później zdobyć brązowy medal po zwycięstwie nad drużyną USA.

W zeszłym sezonie grając w TAU, Scola zdobywał średnio 17 punktów oraz 7.2 zbiórki, co plasiwało go na drugim miejscu w lidze pod względem zdobywanych punktów (za Navarro) oraz w pierwszej 10 ACB w zbiórkach i skuteczności z gry (60%).
Juan Carlos Navarro

Navarro liczy na to, że w ciągu kilku następnych dni jego zostanie oddany przez Washington Wizards (którzy wybrali go z 40 numerem w drafcie 2002) do Memphis Grizzlies, dzięki czemu zagra w jednej druzynie ze swoim kolegą z drużyny narodowej Pau Gasolem. Grając razem, Gasol i Navarro poprowadzili Hiszpanów do zwycięstwa na mistrzostwach świata w Japonii w 2006 roku.

Jeśli transfer dojdzie do skutku, Navarro będzie w stanie wykupić swój kontrakt z Barcelony w której grał od najmłodszych lat i tym samym dołączy do Jose Calderona i Jorge Garbajosy z Toronto Raptors i Sergio Rodrigueza z Portland Trail Blazers jako jedynych Hiszpanów grających w NBA..Navarro, jeden z najlepszych strzelców z dystansu na świecie, ma wiele pamiętnych występów w barwach Barcelony, z którą zdobywał mistrzostwo Hiszpanii w 2001, 2003 i 2004 oraz stanał na najwyższym szczycie Euroligi w 2003 roku.
W ostatnich latach ten kreatywny rozgrywający został liderem odmłodzonego zespołu Barcelony zdobywając średnio 17.3 punktu na mecz, trafiając z niespełna 45% skutecznościa za trzy punkty i przodując w lidze ze średnio 2.52 celnymi trójkami na mecz. Oprócz tego miał 88% skuteczność z linii rzutów wolnych. W minionym sezonie poprowadził swoją drużynę do finału ACB, w którym Barcelona przegrała walkę o złoty medal z odwiecznym rywalem – Realem Madryt.
navarro
Navarro byłby wartościowym zawodnikiem dla każdej drużyny NBA, jednak jego wartość niezmiernie rośnie w przypadku przyjścia do Grizzlies. Chemia jaka wytworzyła się miedzy dwoma przyjaciółmi grającymi od prawie dekady w drużynie narodowej nie moze być porównana do chemii między dwoma amerykańskimi zawodnikami, nawet jeśli grali ze sobą przez pełne cztery lata uczelni. Grając w barwach narodowych, kiedy Gasol jest podwajany, wypatruje idealnie ustawionego Navarro praktycznie bez patrzenia, zupełnie jakby wykorzystywał swój szósty zmysł.

Gasol i Navarro mają wspólną przeszłośc nie tylko w drużynie narodowej, ale również w Barcelonie, gdzie najpierw grali razem w drużynie B, by w sezonie 1998-99 wspólnie zadebiutować w pierwszej druzynie hiszpańskiego giganta. Obaj również zaliczyli przełomowy sezon w tym samym czasie – w sezonie 2000-01 – kiedy to Navarro zdobywał średnio 13.1 punktu na mecz a Gasol 10.9. Dla Gasola był to jednocześnie ostatni sezon w Hiszpanii, bowiem w 2001 roku został wybrany z trzecim numerem w drafcie.

Jeśli Navarro dołączy do Grizzlies, na pewno ściągnie nieco presji zarówno z Gasola, jak i z Mike’a Millera, który obecnie jest jedynym zawodnikiem w druzynie Niedźwiadków, który grozi rzutem z dystansu.


Org. Art.: Spain’s main Men (C) Chris Ekstrand
Tłumaczenie: Dawid Księżarczyk

Reklama

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.