Dlaczego podając godzinę mówimy „o’clock”?

welcome_logoOsoby, które dopiero zaczynają się uczyć angielskiego są w bardzo dużym stopniu jak dzieci uczące się świata – ciekawe wszystkiego, co je otacza i zadające mnóstwo dociekliwych pytań. Pewnie dlatego zawsze uwielbiałem prowadzić zajęcia z grupami, które są dopiero na początku swojej przygody z językiem obcym.

Wczoraj zadano mi pytanie – dlaczego przy pełnych godzinach mówimy: o’clock?

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym?

Zanim jednak odpowiemy na to pytanie, warto cofnąć się nieco w czasie i przyjrzeć pochodzeniu słowa „clock„. Wg słowników, słowo clock pojawiło się po raz pierwszy w łacinie w formie clocca i oznaczało dzwon. Odnosiło się to do dzwonów w kościołach, które w mniejszych miejscowościach były głównym źródłem podawania czasu mieszkańcom.

Skąd więc wzięła się dziwna forma o’clock? Znowu cofniemy się do czasów, kiedy ludzie powoli odchodzili od klepsydr i patrzenia na położenie słońca na niebie, a zaczęli spoglądać na zegary. Wynalezienie mechanicznego zegara datuje się na 12 wiek i wtedy też po raz pierwszy zaczęto używać zwrotu o’clock. Dokładnie forma ta była ona używana w zdaniu, np.: „It is 2 by the clock” żeby pokazać kontrast między podawaniem godziny z zegara (by the sun), klepsydry, świecy czy innego wodnego wynalazku.

Z biegiem czasu, wraz z popularyzacją zegarów, język uległ drobnej ewolucji i w rezultacie forma „2 by the clock” została skrócona do „2 o’clock”, podobnie jak w formie Jack O’Lantern (o czym postaram się napisać kolejnym razem). Dzisiaj, mimo tego, że tylko co miliardowa osoba patrzy na słońce, żeby sprawdzić godzinę, forma o’clock jest nadal na porządku dziennym.

BigBenAtDuskA skoro jesteśmy przy zegarach, drobne przypomnienie.

Pamiętaj, że „Big Ben”, nie jest oficjalną nazwą najpopularniejszego zegara w Londynie. Pierwotnie nazywał się po prostu Clock Tower, jednak od 2012 roku nosi nazwę Elizabeth Tower na cześć królowej Elżbiety, która dwa lata temu obchodziła 60-lecie wstąpienia na tron. Nazwa Big Ben określa jedynie wielki dzwon, który znajduje się wewnątrz wieży, jednak jest tak popularna, że mało kto pamięta o prawdziwej nazwie.

Reklama

Jedna myśl w temacie “Dlaczego podając godzinę mówimy „o’clock”?

Możliwość komentowania jest wyłączona.