Obligacje sposobem na finansowanie nowej hali Bucks.

Milwaukee arenasW Milwaukee znaleziono sposób na załatanie dziury, potrzebnej na sfinansowanie budowy nowej hali. Do 100 milionów wyłożonych przez Lasry’ego i Edensa, 100 zapewnionych przez Kohla i kolejnych 100, które zainwestują mniejszościowy udziałowcy i inni sponsorzy, około 150 milionów zostanie przekazanych ze stanowch podatków dochodowych od zawodników i pracowników drużyny. Jak podaje JournalSentinel, prawie 11 milionów, które w 2012 wpłynęły z podatków (tzw. jock tax), pozwoli na utworzenie specjalnych, 20-letnich obligacji, które zapewnią 150 milionów (do spłaty razem z odsetkami będzie 214 milionów).

Pomysł jest wynikiem ostatniego przemówienia Jima Steineke’a, który określił szanse wykorzystania publicznych pieniędzy na budowę nowej hali jako bardzo słabe. „Dlaczego osoby, które nigdy nie pójdą na mecz Bucks mają pośrednio płacić za budowę hali?”  w 100% się z nim zgadzam, o czym już wielokrotnie pisałem.

Pomysł z obligacjami jest sprytnym sposobem obejścia używania pieniędzy podatników. Jeśli tylko Komisja Mieszkaniowa zaakaceptuje dodatkowe finansowanie z obligacji, będzie Bucks będą już mieli zapewnione 450 milionów i nie będą musieli sięgać po publiczne pieniądze. Ponieważ koszt budowy hali wyceniono wstępnie między 400 a 500 milionów, byłby to koniec przeszkód finansowych.

Pozostanie jeszcze jeden problem. Gdzie postawić halę. Jak czytam w tym samym artykule JournalSentinel, przedstawiciele Bucks prowadzą rozmowy z właścicielami gazety w sprawie wykupienia budynku, gdzie aktualnie mieści się redakcja.

Poza tym, jest szansa na wybudowanie hali w miejscu obecnego teatru, o czym pisałem jakiś czas temu, lub w miejsce UMW Panther Arena. Są więc trzy potencjalne lokalizacje, w których można postawić nową halę, jednak w przypadku tych dwóch ostatnich miejsc, potrzebne będzie zatwierdzenie Uchwałą Rady Miasta, ponieważ wszystkie nowe budynki muszą być zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Nie jest to jednak koniec zamieszania wokół nowej hali Bucks, jednak wszystko wskazuje na to, że faktycznie jeszcze w tym roku zapadną ostateczne decyzje. Bardzo dobrą informacją jest to, że władze miasta jednym głosem mówią, że pozbycie się drużyny NBA z Milwaukee byłoby wielkim błędem i wspólnie działają na rzecz utrzymania klubu w Wisconsin.

Reklama

3 myśli w temacie “Obligacje sposobem na finansowanie nowej hali Bucks.

Możliwość komentowania jest wyłączona.