10 najbogatszych klubów świata

money344Forbes znowu opublikował listę 10 najbogatszych klubów świata. Najbogatszych, czyli tych, które mają co najmniej miliard dolarów na koncie. Co ciekawe, jeszcze w 2003 roku ani jedna drużyna sportowa na świecie nie mogła pochwalić się taką ilością pieniędzy. A teraz? Wg oficjalnych statystyk, jest ich aż 24. Patrząc na bierzącą sytuację ekonomiczną na świecie należy zadać sobie pytanie – kiedy na sztucznie nadmuchiwana bańka w końcu pęknie i wszystkie te najbogatsze kluby odczują negatywne skutki recesji?

Jak zobaczycie w dalszej części artykułu, większość klubów w rankingu gra w lidze NFL. Znajdzie się kilka z MLB oraz z piłki nożnej, ale zabraknie całkowicie przedstawicieli NBA i NHL. Najbogatszy obecnie klub NBA jest wart 613 milionów dolarów, natomiast w NHL największą gotówką mogą pochwalić się Toronto Maple Leafs – 400 milionów. I o ile żaden z klubów z tych dwóch lig nie może się póki co równać z prawdziwymi gigantami NFL, to drużyny ze wszystkich najważniejszych dyscyplin w Ameryce ciągle są na podobnej fali wznoszącej. 30 klubów w MLB jest wartych w sumie 14 miliardów dolarów, a jeszcze w 1999 liczba ta ledwo przekraczała 6,5 miliarda. W NBA wzrost jest podobny – z 5,3 miliardów dolarów na 11,4 miliardów, a w NHL z 3,6 na 6,6 miliardów.

Patrząc jednak na to, że co raz mniej zagranicznych inwestorów wykłada pieniądze na amerykańskie kluby oraz na sytuację na rynkach finansowych, na tą 25 drużynę, która przekroczy magiczną barierę miliarda dolarów jeszcze trochę będziemy musieli poczekać.

A teraz zapraszam do zapoznania się z rankingiem najbogatszych zespołów świata.

1. Manchester United – 1,8 miliardów dolarów
Czerwone Diabły są cały czas na topie i co dziwne, na interesie nie stracił nawet Malcolm Glazier, który w 2005 roku wydał 1,45 miliardów dolarów, żeby wejść w posiadania pakietu własnościowego drużyny.

2. Dallas Cowboys (NFL) – 1,6 miliardów
Mimo kryzysu, Kowboje czekają na otwarcie nowego stadionu, w którym nowością ma być możliwość wykupienia licencji na dane krzesełko. Różnica między tym a karnetem polega na tym, że jak ktoś nie będzie chciał chodzić na mecze, może odsprzedać prawo do krzesełka komuś innemu. Podobno Kowboje liczą, że zarobią na tym około 700 milionów dolarów.

3.  Washington Redskins (NFL) – 1,5 miliardów
Obecną drużynę przejął w 1999 roku Dan Snyder i zamienił ją w marketingową maszynę do zarabiania pieniędzy poprzez aktywne reklamowanie klubu oraz sprzedanie praw do nazwy stadionu firmie Fed-Ex. Warto też dodać, że na stadion Czerwonoskórych przychodzi komplet publiczności… niezmiennie od 12 lat.

4. New England Patriots (NFL) – 1,32 miliardów
Wartość Patriotów praktycznie się potroiła od 2000 roku: głównie dzięki temu, że zdobyli 3 tytuły Super Bowl i mają bilans 97-31 w ciągu ostatnich 8 lat.

5. New York Yankees (MLB) – 1,3 miliardów
Jedyna drużyna baseballowa w tym zestawieniu, która przekroczyła 1 miliard dolarów wzbogaciła się na własnej telewizji kablowej, doskonałym chwytom marketingowym oraz wieloletniej historii.

6. Real Madryt – 1,29 miliardów
Dziewięciokrotni mistrzowie Ligi Mistrzów ostatnio zmodernizowali 62 letni stadion Santiago Bernabeu, zmniejszając jego pojemność ze 120,000 do 80,000. Podobną strategię przejęły kiedyś klubu baseballowe, które w zamian za wielką ilość miejsc wolą oferować bardziej komfortowe siedzenia i więcej wolnej przestrzeni.

7. Arsenal Londyn – 1,2 miliardów
Założony w 1886 roku klub w zeszłym roku przyniósł 329 milionów dolarów zysku. Na nowym stadionie Emirates Stadium znajduje się m.in. 150 luksusowych boxów, na które ceny zaczynają się od 87,000 funtów na sezon. Do tego za prawa do nazwy stadionu linie lotnicze Emirates Airlines zapłaciły 133 miniony za ośmioletnią umowę.

8. New York Giants (NFL) – 1,18 miliardów
Tym razem nie udało im się zdobyć mistrzostwa ligi, ale nawet to nie skróciło czasu oczekiwania na karnety sezonowe. Czas ten wynosi teraz, bagatela, 25 lat.

9. New York Jets (NFL) – 1,17 miliardów
Mówi się, że Jetsi mają to samo to Giants, ale z krótszą i bardziej ubogą historią.

10. Houston Texans (NFL) – 1,17 miliardów
Dziwne, że drużyna, która w historii klubu ma bilans 46-72 znajduje się w tym zestawieniu? Nie, jeśli powiem, że prawa do nzawy stadionu (Reliant Stadium) przynoszą do klubu 300 milionów dolarów zysku.

Troszkę więcej dodatkowych informacji znajdziecie na stronach Forbesa.

Reklama

3 myśli w temacie “10 najbogatszych klubów świata

  1. Daveknot – no nie bardzo. Najbardziej w tym wkurza mnie to, że ten żałosny „pseudo sport” jest stawiany wyżej niż inne piękne gry zespołowe.

    Polubienie

  2. Marko, skoro Manchester, Arsenal i Real nie mają nic w nawiasie, to chyba łatwo się domyśleć, o jaką sekcję chodzi…

    Polubienie

  3. co za debil to pisał? czemu przy Real Madryt nie ma w nawiasie ligi? czyli to ten klub co gra w kosza?

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.